Katolikus miserend időpont megjegyzés
Télen (10-01 - 03-30)
hétfő 7:30 október 17:30
kedd    
szerda 7:30 október 17:30
csütörtök 17:30  
péntek 7:30 október 17:30
szombat 17:30  
vasárnap 8:30 és 17:30  
Nyáron (03-31 - 09-30)
hétfő 7:30 májusban 18:00
kedd    
szerda 7:30 májusban 18:00
csütörtök 18:00  
péntek 7:30 májusban 18:00
szombat 18:00 nyári szünidőben 19 órakor kezdődik
vasárnap 8:00 és 18:00 nyári szünidőben 19 órakor kezdődik
     

Időszaki miserendi változások:

  • Május hónapban hétköznap (hétfő-péntek) este vannak a szentmisék 18,00-tól.
  • Nyári szünidőben a szombat és a vasárnap esti szentmisék 19,00 órakor kezdődnek.
  • Október hónapban hétköznap (hétfő-péntek) este vannak a szentmisék 17,30-tól.
  • Szentségimádási óra minden csütörtökön téli időszámításban 16:30-17:30 ig van, nyári időszámításban 18:30-19:30 ig van.

Forrás: miserend.hu

 

„MOST BÚCSÚZUNK ÉS ELMEGYÜNK...” Ezt énekelte jó egy hónapja tanár, diák és még sokan mások országszerte. Magam is énekeltem és ennek most sajátos súlya volt. Hiszen - Újszász, Szászberek és Zagyvarékas plébánosaként - utoljára történt meg ez. Emberi számítás szerint 15 év eltelte után ez lesz utolsó cikkem a Remény Tanúiban.

Igen nagy ajándéknak tartom a gondviselő Istentől, hogy megadatott az a lehetőség, hogy 15 év alatt közel 1300 alkalom nyílt számomra arra, hogy így, vagy úgy megosszam a jézusi tanítás örömét, vigasztaló erejét a Kedves Olvasókkal. Ez a lehetőség persze, bármennyire értékes is volt, nem légüres térben történt.

Amikor az ember 57 év papi szolgálat után „nyugalomba vonul", hajlamos arra, hogy egyben lássa egész papi életét. És ez nagyon nagy ajándék! Visszagondolok arra, hogy immáron 57 éve annak, hogy különlegesen magával ragadott Szent János apostol első levele 4. fejezetének 16. verse és ebből is ez a rövid részlet: „Szeretet az Isten." - Ez a rövidke mondat számtalanszor jutott eszembe. Erő- és örömforrás volt - és hiszem, hogy lesz is - földi életem végéig. Ezt az örömhírt próbáltam továbbadni kicsiknek, nagyoknak, öregeknek, fiataloknak. Mindenképpen nagy hálával tartozom a jó Istennek azért, mert - szerény képességeim ellenére - meghívott erre a szolgálatra.

Csupa öröm arra gondolni: hány és hány gyermeket keresztelhettem meg 57 év alatt, hány és hány alkalommal mutathattam be a szentmisét, a Jézustól kapott hatalommal hányszor mondhattam ki botladozó embertársaimnak — mint magam is botladozó: - „én feloldozlak téged bűneidtől, az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében", hány esetben részesíthettem beteg embertársaimat a betegek szent kenetében. Leperegnek előttem a hittanórák óvodákban, iskolákban, a látogatások kórházakban, szociális otthonokban, magánházakban, de nem feledhetem a sok szép találkozást fiatalokkal, akik házasságkötésükre készültek, majd esküvel erősítették meg szövetségüket.

Visszagondolok azokra a hittanórákra, amelyeket a nagykőrösi református gimnázium katolikus tanulóinak tarthattam. Nagy ajándék volt számomra, hogy a gyáli templom és plébánia felépítése közben segítségére lehettem dr. Nagy Árpád plébánosnak, majd volt némi feladatom a felsőpakonyi, később a nyársapáti templom felépítésénél. Mindeközben számtalan kiváló pappal és elkötelezett - Egyházát szerető - hívővel, vagy nyitott szívű nemhívővel kerülhettem kapcsolatba.

Páratlan ajándékként tartom számon, hogy egy olyan történelmi korban élhettem, amikor Nagykőrösön elindult egy katolikus óvoda, majd egy katolikus általános iskola, az Újszászhoz tartozó Szászbereken pedig a Kolping Katolikus Általános iskola. Nagykőrösön még az is nagy öröm és ajándék volt, hogy testvéri szeretettel próbáltuk elősegíteni a katolikusok és reformátusok együttműködését. Végig kísérte életemet az is, hogy a legkülönbözőbb általános- és középiskolákban, óvodákban számtalan kiváló szakmai és emberi adottságokkal rendelkező pedagógussal találkozhattam.

A jó Isten után, szeretnék mindenkinek mindent megköszönni. Marton Zsolt megyéspüspök atya úgy rendelkezett, hogy 2023. augusztus 1-jével nyugdíjba vonulok. Senki ne higgye, hogy ezentúl pecázni és sakkozni fogok... Nagykátán kisegítő lelkipásztor leszek, ami azt jelenti, hogy - ha jó Isten megengedi - még éveken át segíthetem az ottani plébános atya, dr. Lengyel Zsolt szolgálatát.

Kérem a mindenható Istent, hogy Szent István király, Szent Imre herceg és nem utolsó sorban a Boldogságos Szűz Mária közbenjárására áldja meg Újszász, Szászberek és Zagyvarékas minden lakóját, és az ezen helyeken dolgozó, tanuló, itt megforduló embertársaimat, különösen a szenvedőket, gyászolókat és azokat, akik hitüket, reményüket elvesztették. Istennek legyen hála minden ajándékáért. Végezetül mindenkinek mindent köszönök, akit megbántottam attól bocsánatot kérek.

Miklós János
plébános

 

2022. január 28-án az újszászi Római Katolikus templom felújítása befejeződött. Az abonyi székhelyű Generál-Kontakt Kft. Krupincza Tibor úr vezetésével értékes és szép munkát végzett. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által, az EEÖR-KP-1-2021 Egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások támogatása című felhívása keretében 14.791.271 Ft vissza nem térítendő támogatást nyújtott a „Katolikus templom felújítása Újszászon” című pályázatunkra, melynek keretében a tető felújítás kivitelezési munkái valósultak meg. A beruházás keretében vakolatjavítási munkák, meglévő tetőfedés, illetve a csapadékvíz elvezető rendszer is felújításra került. Az elkészült bádog tetők, esőcsatornák nemcsak szépek, de időtállók is. Ezeken kívül külön érdemes megemlíteni, hogy a toronyfeljárati ajtó felett egy igen fontos védőtető készült, amely ugyancsak az esővíz elvezetését szolgálja.

 

 

Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával.

 

 

Kedves Fiatalabb Újszászi Polgárok!

Minden rosszból - rendszerint - fakad valamilyen jó! Bármily furcsán hangzik, de ez érvényes a korona-vírus járványra is. Itt az alkalom, hogy nagylelkűen - ellenszolgáltatás nélkül - segítsünk idősebb embertársainkon, jót tegyünk másoknak. Hogyan? Bevásárlással, gyógyszer kiváltással, ebéd kihordással. Egyházközségünk Karitász szervezetének tagjai - túlnyomó többségben - 60 év felettiek. Mint köztudott, ők az a korosztály, amely leginkább ki van téve a járványveszélynek. Ők azok, akinek leginkább vigyázniuk kell saját magukra és nekünk is rájuk. Legjobb, ha otthon tudnak maradni. Kérem mindazokat, akik - akár csak átmenetileg is - segíteni tudnak, hogy jelentkezzenek a Karitász vezetőjénél Battyányi Józsefné Katikánál polgármesteri Hivatalnál (ahova előre jelentkezni kell). A jelentkezésnek nem feltétele az egyházhoz tartozás.

Miklós János plébános


 

Imáinkkal és példánkkal erősítsük a bizalmat Istenben és egymásban – Az MKPK közleménye

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) a rájuk bízottakért érzett felelősségtől vezérelve a koronavírus-járvány Magyarországon való megjelenése miatt meghirdetett veszélyhelyzetben visszavonásig a következő rendelkezéseket lépteti életbe, hacsak az illetékes megyéspüspök másként nem rendelkezik.

1. A templomok mint a lelki feltöltődés és imádság helyei különösen is fontosak, ezért templomainkat nem zárjuk be. Mégis felelősen és körültekintően kell eljárni, ezért a nyilvános liturgia 2020. március 22., nagyböjt 4. vasárnapjától a templomokban szünetel. Egyetlen kivétel a temetés, amelyet egyszerű formában, röviden kell megtartani.

2. A paptestvéreket kérjük, hogy továbbra is tartsanak templomainkban vagy megfelelő kápolnában szentmiséket, tanúságot téve arról, amit a Katolikus Egyház Katekizmusa is tanít, hogy az Eucharisztia az Egyház életének középpontja (KEK 1343.). A már felvett miseszándékok így, sine populo módon engedélyezetten elvégezhetők vagy az Egyházi Törvénykönyv rendelkezése értelmében áthelyezhetők (CIC 1309. k.). A híveket pedig arra bátorítjuk, hogy otthonról kapcsolódjanak be a szent cselekménybe, ezzel is kifejezve, hogy minden szentmisében az egész Egyház egyesül Krisztus áldozatával (KEK 1369.).

3. Az Egyházi Törvénykönyv előírásai szerint a megyéspüspök, ha úgy ítéli meg, felmentést adhat a vasárnapi szentmisén való részvétel kötelezettsége alól (CIC 87. k. 1. §., 1245. k.). Ezt a felmentést – a fertőzés elkerülése céljából – a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia ordináriusai megadják.

4. A jelenlegi kivételes helyzetben is érvényesek a katekizmusban (KEK 2183.) és az Egyházi Törvénykönyvben (CIC 1248. k. 2. §) található előírások, amelyek szerint ha valaki számára súlyos okból lehetetlenné válik az eucharisztikus ünneplésben való részvétel, igen ajánlatos, hogy helyette töltsön kellő időt imádsággal – a Szentírás olvasásával, zsolozsma végzésével vagy más imával – egyénileg vagy a családban. Több helyen van online miseközvetítés. A közszolgálati televízió vasárnap és ünnepnapokon szentmisét közvetít azért, hogy megerősítést, vigasztalást és bátorítást nyerjenek azok, akik most nem tudnak részt venni vasárnapi szentmisén. A közvetítések rendjéről felületeinken tájékoztatást adunk.

5. A betegellátás és a gyóntatás és a rendkívüli áldoztatás tekintetében is mindenben kövessük az állami járványügyi előírásokat. A rendkívüli helyzetre való tekintettel – szintén visszavonásig, azonnali hatállyal – lehetővé tesszük az általános feloldozás megadását (CIC 961–963. k.).

6. Oktatási, szociális és egészségügyi intézményeinkben mindenben kövessük az állami előírásokat. A hatóságokkal mindenben működjünk együtt és legyünk figyelemmel az általuk adott általános irányelvekre.

7. A plébániai és a szerzetesközösségeket arra bátorítjuk, hogy – a járványügyi hatóságok előírásainak megtartása mellett – szervezzék meg a folyamatos imát a járvány érintettjeiért.

Jelen rendelkezés Magyarország latin szertartású egyházmegyéire érvényes.

A járvány időszaka rámutat törékenységünkre és arra, hogy a saját és mások életére vigyáznunk kell. Imáinkkal és példánkkal erősítsük a bizalmat Istenben és egymásban. Gyakoroljuk a nagylelkűség erényét, és ebben a helyzetben különösen is figyeljünk egymásra, főleg beteg és idős embertársainkra. Idős paptestvéreinket tisztelettel kérjük, hogy ebben a helyzetben különösen vigyázzanak egészségükre.

Budapest, 2020. március 17.

a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia

Forrás: Magyar Kurír

 

A 2019. június 1-jei pápalátogatásra zarándokutat szervezett az Újszászi Római Katolikus plébánia a Caritász csoporttal együtt. A zarándoklat fővédnöke Dobozi Róbert polgármester volt, aki mérhetetlen segítséget nyújtott az utazás lebonyolításában, a szállás megszervezésében Csikcsícsón, Újszász város testvértelepülésén. Az ottani önkormányzat vendégházában kaptunk lehetőséget az elszállásolásra. 

Május 30-án reggel 5:00 órától gyülekezett 28 fős csoportunk, majd indulás előtt a templomban János atya megáldotta a zarándokúton résztvevőket, valamint azt a zászlót is, melyet Dobozi Róbert polgármester készíttetett a pápalátogatás alkalmára. 

Csodálatos erdélyi tájakon haladva, kisebb megállókkal, közel 12 órás út után érkeztünk meg Csíkcsicsóra, ahol barátságos fogadtatásban volt részünk. 

Másnap a környező települések nevezetességeit látogattuk meg, majd elutaztunk az ezeréves határhoz (a történelmi magyar országhatár). A bátrabbak közelről is megtekintették a Rákóczi vár maradványait, a felújított vasúti őrházat, melyben vasúttörténeti kiállítás látható (A Magyar Királyi Államvasutak 30-as számú őrháza fogalom a magyar történelemben. Ez volt a legkeletibb ilyen épület az egykori magyar-román határon), a gyimesbükki kápolnát. 

Harmadnap igen borús, esős időre ébredtünk, de indulni kellett Csíksomlyóra, Ferenc pápa szabadtéri szentmiséjére. Csíksomlyó határában a busz leparkolása után teljes erővel zuhogott az eső. Mire az esőkabátot magunkra cibáltuk, már félig el is áztunk. Így indultunk a dűlőúton, sárban, zuhogó esőben a csíksomlyói kegytemplom irányába. Óriási embertömeg menetelt békésen, énekelve előttünk is és utánunk is zászlókkal, lobogókkal, melyek természetesen átvizesedtek, és súlyuk többszörösét nyomták (a zászlóvivők nagy örömére). Több kilométeres gyaloglás után a kegytemplomhoz érve megbeszéltük, hogy a mozgásukban korlátozottak a kegytemplomban maradnak, míg a többiek nekivágnak a még mindig szakadó esőben a hegyoldalnak, a somlyói nyereg elérésére a Hármashalom-oltárhoz. A Szabadtéri misén a részvétel regisztrációhoz volt kötve, de a folyamatosan szakadó eső miatt a helyfoglalást nem szabályozták, így a legkedvezőbb helyet sikerült elfoglalni a Hármashalom-oltárral szemben. Imádkozva, énekelve, áhítattal várta a tömeg Ferenc pápa érkezését. Csodálatos élményben volt részünk: a pápa érkezésével kitisztult az égbolt, felszállt a köd és a pára, elállt az eső, és gyönyörű napsütés kerekedett a mise kezdetére. Együtt imádkozva, énekelve, hatalmas kivetítőkön keresztül is követhették a szertartást végig, ugyanúgy, mint azok, akik a templomban maradtak. A pápai áldás, a himnuszok eléneklése után elindultunk a buszhoz. Útközben óriási öröm ért bennünket, mert a szentatya elvonulását egészen közelről láthattuk, ahonnan szívélyesen integetett csapatunknak. Igaz, hogy átázva, csapzottan, fáradtan, de egy életre szóló élménnyel gazdagodva tértünk vissza szálláshelyünkre. 

Hazaindulásunk délelőttjén Farkaslakán, a templom-kertben Tamási Áron sírjánál tisztelegtünk, majd Miklós János atya és a helyi plébános közös szentmiséjén vettünk részt. Farkaslakán vásárlással is töltöttünk időt, majd fájó szívvel elindultunk hazafelé, magunk mögött hagyva a szépséges erdélyi tájat. 

Hálásan köszönjük Miklós János atyának és Dobozi Róbert polgármesternek ezt a lehetőséget, hogy részt vehettünk ezen az élményekben gazdag zarándokúton. 

Battányi Józsefné
a Caritasz csoport vezetője 

 

Újszászi zarándokok

 

Kis híján elfelejtettem, hogy múlt havi cikkemben megígértem, hogy ebben a cikkemben közzé teszem Ferenc pápa csíksomlyói beszédét. Most hát igyekszem teljesíteni ígéretemet: 

Aki kockáztat, annak az Úr nem okoz csalódást! 

2019. június 1. szombat Ferenc pápa romániai apostoli látogatása második napján, június 1-jén a magyarság egyik legfontosabb Mária-kegyhelyére, Csíksomlyóra érkezett, ahol a hagyományos pünkösdszombati búcsúk helyszínén, a Kis- és Nagysomlyó-hegyek közötti nyeregben található Hármashalom-oltárnál mutatott be szentmisét. A Szentatya beszédében a zarándoklás átalakító, egymás testvéreivé varázsoló titkáról elmélkedett. A homíliát, magyarra fordítva, az alábbiakban teljes egészében közöljük. „Isten iránti örömmel és hálával vagyok ma itt, ezen a történelmi értékekben és hitben gazdag, kedves Mária-kegyhelyen, ahová gyermekként jövünk, hogy találkozzunk égi Édesanyánkkal és hogy egymásban valódi testvérekre leljünk. Az Egyház voltaképpen tábori kórházhoz hasonlít. Ennek mintegy „szentségi” helyei, a kegyhelyek, a hívő nép emlékezetét őrzik. Ez a nép a szenvedések közepette sem fárad el keresni az élet vizének a forrását, ahol a remény új erőre kaphat. A kegyhelyek az ünnep és az ünneplés, a könnyek és az esdeklések helyei. Édesanyánk lábához járulunk, szinte szavak nélkül, hogy így az ő szemével láthassuk magunkat, és hogy tekintetével elvezessen Ahhoz, aki az Út, az Igazság és az Élet (Jn 14,6).  Ezt azonban nem akárhogyan tesszük: zarándokok vagyunk. Ti minden évben, pünkösd szombatján elzarándokoltok ide, hogy eleget tegyetek őseitek fogadalmának, megerősödjetek az Istenbe vetett hitben és a Szűzanya iránti áhítatban, akit ez a fából készült csodálatos szobor jelenít meg. A testvériség jele, hogy ezen a zarándoklaton más felekezetek hívei is részt vesznek. Az idei zarándoklat Erdély öröksége, azonban egyúttal tiszteletben tartja a román és a magyar vallási szokásokat is. Ezen a zarándoklaton más felekezetek hívei is részt vesznek, és ez a párbeszéd, az egység és a testvériség jele. Ugyanakkor felhívás az életté vált hit és a reménnyé lett élet bizonyosságának helyreállítására. Zarándokolni azt jelenti, hogy mint nép hazatérünk. Egy nép, amelynek gazdagsága a számtalan arc, kultúra, nyelv és hagyomány; Isten hívő szent Népe, amely Máriával együtt zarándokol az Úr irgalmát énekelve. Ha a galileai Kánában Mária közbenjárt Jézusnál, hogy megtegye első csodáját, akkor minden kegyhelyen ő virraszt és ő jár közben. Nemcsak Szent Fiánál, hanem mindannyiunknál, hogy ne hagyjuk, hogy azok a hangok és azok a sebek, amelyek az elkülönülést és a megosztottságot táplálják, megfosszanak minket a testvériség érzésétől. Nem szabad elfelednünk vagy tagadnunk a múlt összetett és szomorú eseményeit, azonban ezek nem jelenthetnek akadályt vagy ürügyet, hogy meggátolják a vágyott testvéri együttélést. 

Zarándokolni nem más, mint érezni a meghívást és a késztetést, hogy járjunk együtt az úton, kérve az Úrtól a kegyelmet, hogy a régi és a mostani sérelmeinket és bizalmatlanságainkat változtassa új lehetőségekké a közösség érdekében. Azt jelenti: elszakadni a bizonyosságainktól és a kényelmünktől, egy új földi életnek a keresésében, amelyet az Úr nekünk akar ajándékozni. A zarándoklat kihívás, hogy felfedezzük és továbbadjuk az együttélés lelkületét, és ne féljünk a kölcsönös érintkezéstől, találkozástól és segítségnyújtástól. Zarándokolni azt jelenti, hogy belekerülünk abba a kissé kaotikus tengerárba, amely a testvériség igazi megtapasztalásává válhat. Így, egy minden helyzetben szolidáris karavánná válunk a jövő építésének érdekében (vö. Evangelii gaudium apostoli buzdítás, 87). Zarándoklatunk során ne azt kutassuk, hogy mi lehetett volna (és nem lett), hanem inkább azt, ami ránk vár és nem odázhatjuk el. Zarándokolni annyit jelent, hogy hiszünk az Úrban, aki hozzánk jön és közöttünk van, előmozdítva és ösztönözve a szolidaritást, a testvériséget, a jó utáni vágyat, az igazságot és az igazságosságot (vö. uo., 71). Jelenti a küzdelemre való elköteleződést is, hogy azok, akik tegnap lemaradtak, a holnap főszereplői lehessenek, viszont a ma főszereplői holnap se maradjanak hátra. Ez pedig a jövő szálainak kézműves összefonását teszi szükségessé. Íme, ezért vagyunk itt, hogy közösen mondjuk: Édesanyánk, taníts meg minket összevarrni a jövőt. 

Ez a zarándoklat tekintetünket Máriára és az Isten általi kiválasztottság titkára irányítja. Mária, ez a Názáretből, Galilea egyik kis településéről, a Római Birodalom és Izrael perifériájáról származó lány igenjével képes volt elindítani a gyöngédség forradalmát (vö. uo., 88). Az Isten általi kiválasztottság titka ez, amely tekintetét a gyenge felé fordítja, hogy összezavarja az erőseket, és arra ösztönöz, bátorít minket, hogy mi is hozzá hasonlóan mondjuk ki az igenünket, hogy végigjárjuk a kiengesztelődés ösvényeit. 

Aki kockáztat, annak az Úr nem okoz csalódást. Járjunk az úton, járjunk együtt az úton, és engedjük, hogy az Evangélium legyen az a kovász, amely képes áthatni mindent és képes megajándékozni népeinket az üdvösség örömével. 

Forrás: Romkat.ro  Magyar Kurír 

Miklós János
plébános 

 

Jelentős felújításon esik át a temetőben a ravatalozó. Az épületet még a hetvenes években húzták fel, és már ugyancsak ráfért a renoválás. Állapota az idők folyamán annyira leromlott, hogy már balesetveszélyes volt, a falak is megrepedeztek.

Miklós János plébánostól megtudtuk, magánszemélynek köszönhető, hogy belekezdhettek e munkálatokba. Közel két éve halt meg egy nyugdíjas bácsi, aki Angliában dolgozott, és úgy rendelkezett, hogy a hagyatékát az egyház kapja.

2016 novemberében kapták meg a hivatalos engedélyt a renoválásra, így kezdhettek bele az állapotjavításba. Kivitelezőt sem volt egyszerű találni, így csak október közepén tudtak hozzányúlni az épülethez.

A plébános korábban már javíttatta az épület lapos tetejét, mivel beázott, most itt egy fedett teret is kialakítottak, és a napokban elkezdték a cserepeket is felhelyezni. Kicserélik az ajtókat, ablakokat. A hátsó rész felől pedig egy akadálymentesített feljárót is építettek.

A belső térben már festettek, bár itt még zajlanak a villanyszerelési munkák, melyek után kisebb esztétikai javítások még szükségesek lesznek.

Miklós János úgy véli, a munkák legkésőbb március elejére elkészülnek, amikor pedig már nem kell fagyokra számítani, még az épület külső festésére is sort kerítenek, illetve helyre kell állítani a ravatalozó előtti járdát.

 

Ha minden jól megy, márciusban elkészül.
Fotós: Mészáros János

 

Írta: Kovács Berta

Forrás: szoljon.hu

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.