Idén január elején lebontásra került az 1920-as években épült volt kultúrház, majd az 1960-as évektől kisegítő iskola. Ez az épület 1945 előtt az elmondások szerint csendőrlaktanya volt.

A II. világháború után, mivel állami épület volt, kultúrház lett, de sok más funkcióit is betöltött.

Itt alakult meg 1945-ben a Magyar Kommunista Párt, de más szervezetek is használták (nőszövetség, ifjúsági szervezetek), de főleg táncmulatságok voltak benne.

1948-tól, amikor a Szociáldemokrata Párt és a Magyar Kommunista Párt egyesült, akkor is a kultúrát szolgálta, de akkoriban sokan úgy jártak oda, hogy „megyek a ’kompártba”.

A tanács, a tsz és egyéb szervezetek itt tartották gyűléseiket. Az ’50-es évektől már színielőadásokat tartottak amatőr színészekkel. Három-négy cigányzenekar is volt Újszászon, akik a ’60-as évekig zenét szolgáltattak. Ebben az épületben alakult meg a Szabó András által vezetett „Vidám együttes”, akik igen népszerűek lettek a fiatalok körében.

Több évig tánciskola célját is szolgálta Seres tanár úr vezetésével. Akkoriban Újszászon nemcsak ez az épület szolgálta a szórakozási lehetőségeket. Mivel Újszászon sok volt a kisiparos (kb. 50-60 család), volt helyiségük „Iparos kör” néven, ahol elsősorban az iparosok és családtagjaik szórakoztak.

De volt a vasút, a MÁV Járműjavító dolgozóinak is színpaddal rendelkező vasutas kör, ahol a vasutasok családtagjaikkal és a sportolók szórakoztak. A sportkör a „MÁV SE” nevet kapta, így az akkori labdarúgócsapat is itt szórakozott.

A kultúrházban pedig azok, akik a másik kettőbe nem mehettek be.

Tudomásom szerint a kultúrháznak kinevezett vezetője nem volt; tiszteletdíjas vezetők voltak, de mivel az épületben volt szolgálati lakás, az ott lakó gondnokok végezték a takarítást, biztosították a rendet, ők feleltek a berendezésekért.

A kultúrházat addig használták, amíg az új művelődési ház 1958-ban meg nem épült. Ezt követően kisegítő iskola lett Bajcsy úti iskola néven, egészen a 2006-2007-es tanévig.

Az új iskola bővítése, megépítése után csak raktárnak használták; az épület az enyészeté lett, egyre romosabbá, életveszélyessé vált, így a közel 100 éves épületet le kellett bontani.

A Bajcsy-Zs. úton a lakosság hozzászokott ehhez az öreg épülethez, de remélhető, hogy a helyén, azaz a város központjában elhelyezkedő szabaddá vált területen olyanok lesznek a körülmények, hogy hamarosan megkedveli a város lakossága.

Varga János
Erkel F. úti lakos

 

Bontás
(Fotó: Fehér János)

 

Színielőadás a "Kompárt"-ban. A képen Egyed Tibor és Szabó Béláné (archív felvétel)

 

A Bajcsy úti iskola
(Fotó: Fehér Judit)

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.