Varga János munkásszülők gyermekeként Újszászon látta meg a napvilágot 1934. 06. 07-én. Édesapja: Varga András (1901-1984), MÁV fizikai munkás, édesanyja: Kecskés Erzsébet (1908-2000) háztartásbeli volt.

Varga Jánosék négyen voltak testvérek: András, Etelka, János és László. Testvérei már nem élnek. A fiatalon elhunyt Lászlóra emlékezve, aki kiváló labdarúgó, edző, közéleti ember volt, évente emléktornát rendeznek Újszászon az ifjúsági labdarúgók részére.

Varga János egész élete szülővárosához kötődik. A település lokálpatriótája. Élményekben gazdag gyermekkora volt. Szívesen emlékszik a Bakó sori, véget nem érő grundfoci mérkőzésekre; Scháder Ede iskolaigazgató és Balogh Kálmán kántortanító vadászataira, ahol Kollár Imrével (Incivel) vadhajtóként működtek közre. Tagja volt a hosszú ideig verhetetlen "arany ifjúsági csapatnak". A máig emlegetett ifjúsági csapat legismertebb összeállítása a következő volt: Varga Ferenc - Majorovits László, Varga János, Takács Lajos - Varga Róbert, Bakó László - Mucza András, Szegedi Gyula, Bakó Gáspár, Kozák Antal, Kis Károly. A csapathoz szorosan hozzátartozott: Ivanics István, Molnár Károly, Nagy András, Polónyi Ervin. Az "arany" csapatból Szegedi Gyula, Újszász első díszpolgára; Kozák Antal a kanadai British Colombiai Egyetem tanára, 1989-től a soproni Erdőmérnöki és Faipari Egyetem díszdoktora. Többen NB-s labdarúgók, sportvezetők, tanárok, magas közéleti személyiségek lettek. Varga Jánosnak különösen a fejjátéka volt emlékezetes. Újszász első csapatában is játszott. 1960-ban fejezte be az aktív labdarúgást. Kérdés, hová jutott volna ígéretes labdarúgó tehetsége, ha 11 éves korában egy rosszindulatú betegség következtében nem esik áldozatul jobb szeme.

Az elemit, illetve az általános iskolát szülővárosában végezte, majd 1947-1949 között Vágó István vegyes kiskereskedőnél inasként szerzett kereskedői ismereteket. Utána Szolnokon, Jászberényben 3 évig MTH(1) ipari tanuló volt. (jászberényi ipari tanuló éveiben a Vasas SE ifjúsági labdarúgócsapatában futballozott!)

Munka mellett tovább tanult, képezte magát. Szakmai, vezetői, politikai képesítéseket szerzett. Érettségizett (Újszász); kereskedelmi főiskolán szervezési-, kereskedelmi-, áruforgalmi szakon szakmai képesítést szerzett (Bp.); tűz- és munkavédelmi tanfolyamokat végzett (Bp.); 3 éves felső szintű vezetőképzőn tanult (Budatétény); elvégezte az ML Esti Egyetem 3 éves általános tagozatát (Szolnok).

Az ipari tanuló iskola elvégzése után a Jászberényi Aprítógépgyárban esztergályos, később diszpécser raktárosként dolgozott. 1953. 10. 01-jén került Újszász Községi Tanácshoz adóügyi munkakörbe. Itt tevékenykedett az Újszászi Földműves Szövetkezethez kerüléséig. 1958. 04. 01-jétől a szövetkezet ügyvezetője, 1963-tól 1990. 06. 30-ig, nyugdíjazásáig az ÁFÉSZ elnök-ügyvezetője volt.

1900-ban gróf Dessewffy Emil (1873-1935) földbirtokos alapította az Újszászi Hangya Fogyasztási Szövetkezetet, amely a II. világháború után fokozatosan felszámolódott. Hangya helyett Földműves Szövetkezet szerveződött. Az Újszászi Földműves Szövetkezet 1946. szeptember 15-én alakult 110 taggal. Kereskedelemmel és termeltetéssel is foglalkozott, így a magánkereskedők fokozatosan kiszorultak a piacról. 1947 után megkezdődött a bolti és vendéglátóipari tevékenység kiépülése.

Varga Jánosra a Földműves Szövetkezetnél nehéz, de ígéretes feladatok hárultak. Alig néhány kereskedelmi és vendéglátóipari egységet vett át elavult, leromlott épületekben, elhasznált berendezésekkel. Növelte a feladatokat, hogy a szövetkezet működési területéhez tartozott Szászberek község is.

Varga János 32 évig vezette a szövetkezetet. Működése alatt új áruházak, kisboltok épültek. Megépült a Szász étterem, a cukrászda, a bisztró.

Lehetővé vált a vendéglátói egységekben lakodalmak, társas rendezvények, egyéb szórakozási lehetőségek megtartása. A település korszerű, igényes ellátását elsősorban a Fenyő Áruház és a Szász étterem biztosította. Megoldódott az oktatási intézmények étkeztetése is. A két felvásárlási egység segítette a településen működő szakcsoportok működési feltételeinek javítását.

A kereskedelem és a vendéglátóipar mellett szikvíz- és gépjármű centírozó üzemet hoztak létre. Szolgáltatás területén kölcsönző, gázcseretelep, szállítójárművek biztosították a lakosság igényeinek kielégítését. Szolnok megyében az elsők között kezdték árulni a palackos gázt, a háztartási tüzelőolajat. Később megépült a benzinkút is. A TÜZÉP telep megvásárlásával, majd bővítésével biztosítva lett a lakosság tüzelő- és építőanyag ellátása. A helyi húsboltba, illetőleg Szolnokra szállítottak árut, később a településen levő hatósági vágóhelyet bérleményként hasznosították.

A szövetkezet erkölcsiekben, anyagiakban segítette a település civil szervezeteit. Nagy- és kispályás labdarúgásra, női kézilabdára, asztaliteniszre; színjátszó- és tánccsoportok működésére külön is figyelmet fordítottak.

Varga János tevékenységének utolsó éveiben mintegy 2300 fő volt az ÁFÉSZ taglétszáma, a dolgozói létszám pedig 200-260 fő között mozgott. (Igen magas volt a nők foglalkoztatottsága!) Nyugállományba vonulásakor 17 kereskedelmi és 5 vendéglátóipari egységgel, 2 felvásárló-, 2 ipari szolgáltató hellyel, 2 db gépjárművel; 36 millió forint vagyonnal és 6,5 millió forint nyereséggel adta át helyét az új vezetésnek.

1964. évben kötött házasságot, amely még abban az évben felbomlott. 1968 novemberében újranősült. Az öcsödi születésű (1935. 06. 28.) Budai Máriával kötötte össze életét. Nem született közös gyermekük, de felesége fiúgyermekét 8 éves korától együtt nevelték, taníttatták. Varga Jánosné Budai Mária 1968 novemberétől 1990 decemberéig (nyugdíjazásáig) volt az Újszászi Takarékszövetkezet ügyvezető elnöke. A takarékszövetkezet fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő munkáját Újszász Város Önkormányzata Gazdasági díjjal ismerte el (2005).

Varga János mögött jelentős társadalmi-politikai múlt áll. Több ifjúsági szervezetnek, szövetségnek (EPOSZ(2), DISZ, KISZ) tagja, illetve vezetőségi tagja volt. A Szolnok Járási KISZ Bizottságban is tevékenykedett. Családi indíttatását figyelembe véve, máig baloldali értékeket képvisel. Szülei is baloldali beállítottságúak voltak, amihez erős közéleti érdeklődés párosult.

Alapítója, szervezője volt a helyi takarékszövetkezetnek. A rendszerváltozást megelőző időszakban 4 cikluson keresztül Újszász Községi/Nagyközségi Tanács Végrehajtó Bizottsága tagjaként, illetve tanácselnök-helyettesként működött közre. 10 évig sport elnökhelyettes, 2 évig sportelnök, hosszú ideig sporttudósító, évekig polgárvédelmi parancsnok-helyettes, a Kertbarát Körnek alapító tagja volt. Részt vett a település víz-, gáz-, telefonhálózat kialakításának szervezésében, tanácselnök-helyettesként aktívan működött közre a sport, a kulturális létesítmények megépítésében, kialakításában.

A régi sportpálya öltözője előtt.
Nagy József, Nagy Bertalan, Szilágyi József, Varga János, ifj. Zérczi Mihály, ifj. Zérczi
Mihályné Fábián Erzsébet, ?, Nagy István, Nagy András, ?

Úgy vélem, az elért eredmények alapján Varga János a legfontosabb vezetői követelményeknek dicséretesen megfelelt. Vezetői képességeit példázza az is, hogy az Általános Fogyasztási és Értékesítési szövetkezetek egyesülései után az Újszászi ÁFÉSZ-nek sikerült önállónak maradnia.

Sokoldalú munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el.

Megkapta többek között a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsától a Szövetkezeti Érdemrendet; a KPVDSZ Oklevelét(3); a Polgárvédelmi Munkáért kitüntetést; a Magyar Néphadsereg érdekében végzett kiemelkedő munkájáért a Honvédelmi Érdemérmet; Kiváló Dolgozó; a tanácsi, egyéb társadalmi munkáért többször kapott oklevelet. Újszászi VVSE elnöksége, a Sport Egyesület 80 éves fennállása alkalmából emlékplakettet alapított a kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolók, sportvezetők munkájának elismerésére. A megtisztelő elismerés birtokosa. Alapító tagként magáénak tudhatja a Takarékszövetkezeti Érdemérmet.

Varga János ÁFÉSZ vezetőként, sokirányú közéleti személyiségként letette névjegyét. Rászolgált arra, hogy hosszú, eredményes életpályáját a jelen és a jövő nemzedék megismerje. A közösség javára végzett munkáját ezúttal is köszönjük. Egészségben teli, hosszú, boldog életet kívánunk!

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

(1) Munkaerő Tartalék Hivatal. (1950-ben alakult az ország szocialista iparosításának időszakában. Feladata volt, megfelelő számú szakmunkás képzéséről gondoskodni, és irányítani az ország munkaerő-gazdálkodását. Az MTH látta el az iparitanuló iskolák felügyeletét, rendelkezési jogkörét.)

(2) Egységes Parasztifjúság Országos Szövetsége. (1948-1950 között működő ifjúsági tömegszervezet.)

(3) Kereskedelmi Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete.

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.