1771-től Újszász már községi bírói szervezettel működött, községi pecséttel rendelkezett. A községi elöljáróságoknak mindig voltak első emberei, első számú vezetői. 1950. 10. 22-től napjainkig számítva: 3 fő végrehajtó bizottsági elnöke, 1 fő végrehajtó bizottsági elnök-tanácselnöke, 1 fő polgármestere, illetve 2002. 11. 04-től a település jelenlegi polgármestere.

Nem ismerek olyan felmérést, jegyzéket, amelyből megállapítható lenne, hogy 1771-től kik, mettől-meddig voltak Újszász első emberei.

Meggyőződésem, hogy Nagy József nyugalmazott tanácselnöknél hosszabb ideig senki nem töltötte be a megtisztelő, Újszász első embere tisztséget. 1968. 03. 16-tól 1990. 10. 01-ig, több mint 22 évig a település végrehajtó bizottság elnöke, illetve tanácselnöke volt. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy 1957. 02. 01-jétől 1968. 03. 15-ig végrehajtó bizottsági titkárként működött, bizonyosra vehető, hogy országos viszonylatban is párját ritkító, kimagasló teljesítmény az övé. Úgy gondolom, Nagy József kiérdemelte, hogy hosszú, eredményes pályafutását, tevékenységét méltassuk.

Nagy József Újszászon látta meg a napvilágot 1932. 12. 03-án. Egy testvére van: Matild Magdolna. Szülei: Nagy József mozdonyfűtő és Bene Matild háztartásbeli voltak. Mindketten elhunytak, az újszászi sírkertben nyugszanak.

Kisgyermekkorát szüleivel Szolnokon töltötte. Azt követően hazaköltöztek Újszászra. Igazi gyermekévei, maradandó emlékei szülővárosához kötődnek. Az Akácfa utcában levő meleg szülői ház, az utca- és környékbeli gyerekekből összeverbuvált grund-foci csapatainak ádáz küzdelmei máig feledhetetlenek. Az egyik csapatnak Nagy József, a másiknak Kővári József volt az utcai parlament által megválasztott csapatkapitánya. (Én is csapattag voltam.) Személyükben olyan két futballistát ismertünk el csapatvezetőnek, akik alig 17 évesen bekerültek Újszász felnőtt labdarúgócsapatába, s ott meghatározó játékostársai voltak Mihályi István játékos-edzőnek, Vágó Dezsőnek, Kelemen Pálnak, Hőgye Mihálynak, Tóth Istvánnak, Kovács Istvánnak, és sorolhatnám tovább az emlékezetes játékosok neveit. 1949-től 1967-ig volt aktív labdarúgó. Az 1960-as években a csapatkapitányi tisztet is betöltötte. Többnyire balfedezet poszton játszott, de szükségkapus is volt. Szolnok járás labdarúgó-válogatottjában is szerepelt. 1947-ig tagja volt az 1946-ban létrehozott újszászi cserkészcsapatnak. Máig elevenen élnek benne a cserkésztáborozások élményei. Például: a tihanyi táborozásuk során a helyi templomban Oláh Károly újszászi plébános celebrálta a vasárnapi misét. Négy újszászi fiú ministrált mellette: Nagy József, Földi Pál, Király Ferenc és Császár László.

Az elemi iskolát Újszászon, a négy polgárit Szolnokon végezte. Munka mellett érettségizett 1965-ben Újszászon. Öthónapos VB-titkári tanfolyamon vett részt Budapesten, majd egyéves intenzív bentlakásos Tanácsakadémiát végzett (1965). Eleget tett az anyakönyvi és egyéb szakvizsgai követelményeknek, politikai ismereteit is bővítette, amikor Szolnokon elvégezte az ML Esti Egyetem 3 éves általános tagozatát (1970-1973).

Még nem volt 17 éves, amikor 1949. 10. 15-én munkát vállalt az Újszászi Elöljáróságnál. Nyilvántartói feladatokat kapott. Első munkahelyén 1952. 03. 08-ig dolgozott. A közigazgatási munka legfontosabb alapelemeit sikerült elsajátítania. Volt kitől tanulnia, hiszen a szakmai munkát igen jól ismerő, értő Varga István volt a főjegyző.

Az Újszászi Elöljáróságtól Szolnok Járáshoz került, ahol közellátási területen tevékenykedett. Új munkahelyén alig töltött néhány hónapot, amikor katonai szolgálatra hívták be. Lentiben és Marcaliban vegyvédelmi tiszthelyettesi iskolára irányították, szakaszvezetőként szerelt le 1954. október végén. Később főtörzsőrmesterré léptették elő (1985).

1955. 08. 06-án kötött házasságot Szabó Teréziával, aki Újszászon született 1934-ben. Szabó Terézia a helyi Takarékszövetkezetnél, KTSZ-nél, majd a gimnáziumnál dolgozott nyugdíjba vonulásáig. Nagy József és Szabó Terézia házasságából Terézia gyermekük született (1956), aki családot alapított. Viktor (1977) és Vivien (1981) unokák, valamint Florina és Kristóf dédunokák letéteményesei Nagy József családjának.

A katonaság után volt munkahelyén, a járásnál jelentkezett, ahol 1957. január derekáig dolgozott. Azt követően első munkahelyén, Újszászon folytatta tevékenységét végrehajtó bizottsági titkárként, majd nyugdíjba vonulásáig tanácselnökként. A szó igazi értelmében közszolgálati dolgozó volt. Ötletgazdag volt. Bevezette a "Tiszta udvar, rendes ház" mozgalmat; 1988-ban megvalósította, eredményesen működtette a FÓRUMLÁDÁT. Járta a települést, felügyelte a járdaépítést, gyakran tevőlegesen is részt vett benne. Kiemelkedő volt a társadalmi munka szervezésében, irányításában végzett tevékenysége. Sok kilométer út, járda készült el működése alatt. A község szépítésére, a közterületek rendbetételére is figyelmet fordított. Nevéhez fűződik az artézi kút fúrása, majd a vízvezeték-, a gáz- és a telefonhálózat kiépítése, bővítése. Olcsó építési telkek kialakításával támogatta az építkezőket, a községben letelepülni kívánókat. Segítségével épült a gimnázium, mellette a kollégium, az új bölcsőde, bővült az óvoda. Telek biztosításával közreműködött a gyógyszertár és a hozzá kapcsolódó szolgálati lakás megvalósításában, az áfész, a takarékszövetkezet fejlesztésében. Munkájának is köszönhető, hogy Újszász 1970-ben nagyközségi rangra emelkedett, és 1997. 07. 01-jén a Magyar Köztársaság elnöke városi címet adományozott a településnek. Kivívta a lakosság többségének bizalmát, munkatársai tiszteletét. A közösségi élet az 1970-es évek végén, az 1980-as évek elején új lendületet kapott, öntevékeny csoportok jöttek létre. Ezek a civil szerveződések (Rádióklub, Fotószakkör, Irodalmi színpad, stb.), jótékonyan éreztették hatásukat a település közösségi életének formálásában. Újszász kétszer is (1982 és 1987) kimagasló eredményt ért el a településfejlesztési versenyben. 1987-ben a nagyközség megyei szinten első helyezett, országos szinten második lett. A társadalmi munka értéke 1986-ban mintegy 58 millió Ft volt. Ez alkalomból 1987. 05. 05-én nagyközségi ünnepi tanácsülésre került sor. Dr. Papp Lajos államtitkár, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala és a Hazafias Népfront Országos Tanácsa megbízásából köszöntötte a település lakóit, és átadta Nagy József tanácselnöknek a településfejlesztési versenyben elért, országos második helyezettnek járó igazoló oklevelet és a vele járó 1,5 millió Ft-ot. Azt követően Mohácsi Ottó, Szolnok Megyei Tanács elnöke adta át a Megyei Vándorzászlót, az oklevelet, valamint a 600 ezer Ft-os első díjat. Az ünnepi tanácsülés kitüntetések és jutalmak átadásával ért véget.

Nem tagadja, hosszú pályafutása alatt voltak nehéz esetei. Ilyen volt például, amikor a település Dózsa György úti sportpályájának sorsáról a középiskola javára kellett döntenie a Nagyközségi Tanácsnak. Akkor talán sokan nem értették meg a volt labdarúgó állásfoglalását. Évtizedek elteltével, látva a település további fejlődésében a középiskola kiemelkedő szerepét, a helyzet megnyugtatóan konszolidálódott. Lám, az új sporttelepen a labdarúgók is sporttörténelmet írtak, amikor megyei bajnoki címet nyertek, és NB III-ban bronzérmet szereztek.

Nagy József közösségi munkája miatt számos erkölcsi elismerésben részesült pályafutása során. 1967-ben a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa Kiváló Dolgozója lett. 1972-ben a Munka Érdemrend ezüst fokozatát kapta. 1978-ban és 1988-ban a Honvédelmi Miniszter Haza Szolgálatáért Érdemérem ezüst fokozatával ismerte el tevékenységét. 1980-ban a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa 30 éves tanácsi munkáját Elismerésben részesítette.

1981-ben a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Munka Érdemrend arany fokozatát adta. 2001-ben, Újszász várossá avatásának 4. évfordulóján Pro Urbe Újszász emlékéremmel ismerték el sokirányú, eredményes munkásságát.

Nyugdíjba vonulása után sem szakadt meg jó kapcsolata a város lakóival. A város rendezvényein gyakran vesz részt. Az újszászi labdarúgók hazai mérkőzéseinek elmaradhatatlan szurkolója. A Kertbarát Körnek 30 évig volt tagja.

Nagy József munkásságával megdöntötte azt a hiedelmet, hogy senki sem lehet próféta a saját hazájában. Olyan életművet alkotott, amely Újszász város helytörténetében elévülhetetlen a maga nemében. Elért eredményeire méltán lehet büszke. Ezúttal is köszönjük a közügy érdekében végzett munkáját!

Az emberi kor végső határáig kívánunk nagyon jó egészséget, nyugalmat és békességet szerettei körében.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára

Pro Urbe Újszász Díj átadása

Második sor, jobbról az első Nagy József

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.