A tegnapi napon helyezték örök nyugalomra Újszászon báró Orczy György hídépítő mérnök, egykori újszászi lakos földi maradványait.

Halálával férfi ágon véglegesen kihalt Magyarország egyik legősibb főnemesi családjának újszászi ága.

Hamvai kalandos úton kerültek haza Dél-Afrikából Újszászra, ahol az altemplom kriptájában családtagjai mellett ismerősök, illetve városunk és megyénk elöljárói kísérték el őt utolsó útjára.

Az Orczy család neve már felbukkant a Pannonhalmi Apátság alapító oklevelében is, mely szerint I. István király 1001-ben három hű lovagja, Pázmány, Hont és Orci előtt tett fogadalmat a mai napig tevékenyen működő egyházi intézmény megalapításáról.

983 évvel államalapító királyunk halála után tegnap mégis Szent István vigyázta hű lovagjának kései leszármazottját a felravatalozott urna feletti oltárképről.

Temetésével az Orczyak és Újszász története véglegesen és elválaszthatatlanul összefonódott egymással.

Dobozi Róbert
polgármester