Vágó LászlóVágó László főorvos Újszászon született 1922-ben. Édesapja az újszászi születésű (1893) Vágó István, édesanyja pedig a törökszentmiklósi származású Kormos Ilona volt (1950, illetve 1987-ben elhunytak). A szülőknek jól menő vegyes kiskereskedelmi boltjuk volt 1930-tól az államosításig (1949) a Horthy Miklós, illetve a mai Bajcsy-Zsilinszky út 17. szám alatt. Az államosítás után 1952-ig lakták a családi házat. Utána a bolt helyén cipészet működött. Jelenleg a COOP Szolnok Kiskereskedelmi Rt-nek élelmiszer kiskereskedelmi boltja található a helyén.

Vágó László főorvos, szülővárosában végezte az elemi iskolát (1928-1932). Egerben folytatta tanulmányait (1933-1941), majd Budapesten, az Orvostudományi Egyetemen szerzett szülész-nőgyógyász szakorvos diplomát (1941-1948). Orvosi működését 1948-ban kezdte a jó hírű Szolnoki Állami Szülésznőképző Intézetben, vagy ahogy köznyelven ismerik: Bábaképzőben. Itt nagy szakmai ismeretekre tett szert, 1953-ig tanársegédként dolgozott. Közben három hónapos tartalékos katonai kiképzésen esett át 1952-ben, és hadnagyi rendfokozattal szerelt le. Szabó Ilonával kötött házasságot 1952-ben. Gyermekük Judit, 1953-ban született. Az 1953-2003 közötti időben körzeti orvosként, üzemi főorvosként (pl. MÁV Rendelőintézet), illetve magánorvosként praktizált. Neves szülész-nőgyógyász főorvosként tartották számon. Sajnos 2003. július 28-án ért súlyos autóbalesete következtében a hivatását nem gyakorolhatja, felesége gyámolítására szorul. Visszavonultan élnek Szolnokon, a Madách utcában.

Egykoron az újszászi kismamák bizalommal fordultak hozzá. Több újszászi gyermeket segített a világra. Szolnok és a vonzáskörzetébe tartozó településekről is gyakran kérték igényes, szakszerű gyógyító, megelőző orvosi munkáját. Elmondhatja, számos híres embert segített a világra. Ilyen volt például Cservenyák Tibor 134-szeres válogatott vízilabda kapus, Szolnok olimpiai, világ- és európa bajnoka, Svájc válogatott szövetségi kapitánya is.

A főorvos úr 1987-ben járt utoljára szülővárosában családi házuk értékesítése kapcsán. Távoli rokonai vannak Újszászon, de súlyos betegsége miatt képtelen kapcsolattartásra, kommunikálásra.

Úgy gondolom, s talán velem együtt sokan vélik úgy, Újszász története a Vágó család, a Vágó-bolt történetének ismerete nélkül hiányos lenne.

Az újszásziak nevében ezúttal is köszönjük szakorvosi munkáját. Kívánunk főorvos úrnak mielőbbi felgyógyulást.

Varga Ferenc
Újszász díszpolgára