Théodore Valério: Újszászi cigánynő

Théodore Valério (1819 - 1879) francia metszetkészítő és festőművész 1853-1866 között Magyarországot és a Balkánt járva nagy számban készített vázlatokat és rajzokat az itt élő emberekről, népcsoportokról. Metszeteit és rézkarcait Párizsban adta ki. Ezek egyik jeles sorozata az a 28 képből álló kollekció, melynek I-XVI jelzésű képein magyarországi típusok kaptak helyet. Valério az Újszászi cigánynő (Femmes tsiganes d'Uy-szasz) rézkarcot szolnoki tartózkodása idején, 1854-ben készítette. A kép egy példányát a Magyar Nemzeti Múzeum metszetgyűjteménye őrzi.

Újszász, Fő-utca

A postai levelezőlapok divata a XIX. század legvégén lepte meg Közép-Európát. A témaválasztásukban rendkívül gazdag képes levelezőlapok között is jelentős helyet foglalnak el azok a dokumentum értékű város- és tájképes fotográfiák, melyek akár egyedüli emlékként tudósítanak az adott hely korabeli állapotáról. Ismereteim szerint Újszászról 1901-től a mai napig 22 db képes levelezőlap készült. Legtöbbször három épületet - a Szent István templomot és az Orczy-kastélyokat - tartottak érdemesnek arra, hogy megmutassák a világnak Újszász nevezetességeiként. Öröm a gyűjtő és a lokálpatrióta életében, amikor felbukkan egy-egy képújdonság. Ilyen volt számomra a postai bélyegző alapján 1908-ban megírt Újszász, Fő-utca. A fotográfus a Templom tér közelében helyezkedett el készülékével, hogy megörökítse a Jászberénybe vezető, széles Fő utcát, azaz a mai Nagy utat. A képen parasztházak sorakoznak egymás mellett, középen gémeskút, előtte kétfogatú hintó várakozik, hogy utasai befejezzék a vásárlást a balra látható üzletekben. Tucatnyi bámészkodó újszászi véletlenszerűen vált a fénykép szereplőjévé. Nyílt levelezőlapot bemutatva nem követünk el indiszkréciót, amikor ide másoljuk Viktor üzenetét Jolánkának: "Ha gondolataimat követhetném, sokszor Nagyváradon volnék. Szívélyes üdvözletemet és kézcsókomat küldöm visszaemlékezéseim gyors röptű szárnyán." Soha nem fogjuk megtudni, hogyan végződött e száz esztendős levélváltás szépreményű szereplőinek románca. A levelezőlap postabélyegzői viszont arról tudósítanak, hogy a Magyar Királyi Posta újszászi hivatala február 20-án, a nagyváradi pedig február 21-én kezelte a küldeményt. Úgy tűnik, nem csak Viktor gondolatai voltak gyors röptűek.

Jánoska Antal

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.