Testvértelepülési kapcsolat újraélesítve! Újszász és az erdélyi Csíkcsicsó idén 15 éve, 2005 decemberében kötött először együttműködési megállapodást egymással. A testvértelepülési kapcsolatok azóta töretlenül fejlődnek a két település között.

Élő az együttműködés intézményeink szintjén, közös projekteket valósítanak meg civil szervezeteink, és a katolikus hitélet gyakorlásában Csíksomlyó közelsége is évről-évre Csíkcsicsóra vezeti az újszászi zarándokokat. Az intézményi szintű együttműködésnél fontosabb és hosszú távon eredményesebb is a civil szervezetek kapcsolata, melyet minden esetben személyes barátságok is segítenek összetartani, erősíteni.

A 15 évvel ezelőtt aláírt megállapodás már kifejezte a közös akaratot és lefektette a későbbi jó kapcsolat alapjait. 2005-ben azonban egy szükséges és elengedhetetlen jogi aktus elmaradt: az aláíró felek nem kérték az illetékes megyei szervek előzetes hozzájárulását a megállapodáshoz, így az máig nem válhatott hivatalossá sem: a két település pl. ezért nem indulhatott nemzetközi pályázatokon együttesen. A 2019 évi választást követően létrejött újszászi képviselő testület első napirendi pontjai között döntött a testvértelepülési szerződés megújításáról, melyet az illetékes romániai hatóságok jóváhagyásának megszerzését követően Péter Lukács polgármesterrel a mai napon hivatalosan is aláírtunk Csíkcsicsóban.

Szívből üdvözlöm régi-új testvértelepülésünk lakosságát, és köszönöm nekik azt a barátságot, melyet az elmúlt másfél évtizedben városunk irányában tanúsítottak. A most aláírt szerződéssel ezt a hagyományosan jó viszonyt kívánjuk továbbépíteni!

Dobozi Róbert
polgármester 

 

Fotó: facebook

 

Örömteli meglepetés ért bennünket 2018. december 18-a délelőtt. Testvértelepülésünk Csíkcsicsó egy fenyőfát ajándékozott az újszásziaknak. A fenyőfa a Hargitáról származik a székelyek szent hegyéről.

Örüljünk közösen e nemes cselekedetnek, gondolatnak. Annak, hogy barátaink időt és fáradtságot nem kímélve, helyünkbe hozták Erdély varázslatos hangulatát, városunk lakosait megtisztelve, megajándékozva.  Önzetlenségük példaértékű.

Kedves csíkcsicsói barátaink, Péter Lukács Polgármester Úr!

Köszönjük, hogy gondoltatok ránk. Köszönjük Aczél Péter Lászlónak, hogy vállalkozott erre a hosszú útra és elhozta nekünk a fenyőfát.

Méltó helye lesz a karácsonyi rendezvényeinkben.

Azt kívánom, és azon dolgozom, hogy minél több újszászi lakos jusson el Erdélybe, Csíkcsicsóba és láthassa az ajándékfenyő testvéreit a vadregényes Hargitán. Ehhez szervezéssel, kapcsolati rendszerünkkel hozzá is fogok járulni.

Dobozi Róbert

 

 

Auzeville-Tolosane
Testvérvárosi szerződés aláírása: 1997
Lakossága: 4 126 fő
Területe: 6,66 km2
Elhelyezkedése: Franciaország, Midi-Pyrénées régió, Castanet-Tolosane megye, 10 km-re délkeletre Toulouse városától
Távolsága Újszásztól: 1950 km
Polgármester: Francois-Régis Valette
Polgármesteri Hivatal: 8, allé de la Durante
31320 Auzeville-Tolosane
Linkek: www.auzeville.fr
  www.foyerruralauzeville.org
  www.villorama.com/auzeville-tolosane.htm

 

Térkép:

 

Újszász testvérvárosa a franciaországi Auzeville. 1995-ben Újszászon járt egy dél-franciaországi delegáció. Ekkor merült fel a testvérvárosi kapcsolat létesítése. 1996-ban ismét Újszászon járt a francia település 40 fős csoportja. Az ő látogatásukat viszonozták az újszásziak 1997-ben. Ekkor írták alá a testvérvárosi együttműködési megállapodást, Nagyné dr. Szelmák Erika Újszász polgármestere, és Francois-Regis Valette Auzeville polgármestere. Az együttműködés gazdasági, szociális, oktatási, kulturális és sport területre terjed ki.

 

A francia küldöttség és magyar vendéglátóik

A francia komolyzenei kórus fellépése városunkban

Fotó: Barta Imréné

Auzeville a levegőből

Fotó: Baky Endre

 

Debica
Testvérvárosi szerződés aláírása: 2004
Lakossága: 23 000 fő
Elhelyezkedése: Lengyelország, Pod Karpackye régió
Távolsága Újszásztól: 515 km
Polgármester: Stanisław Rokosz
Polgármesteri Hivatal: ul. Stefana Batorego 13
39-200 Debica
Linkek: www.ugdebica.pl

 

Térkép:

 

A lengyelországi Debica képviselőivel 2004-ben írták alá a város vezetői a testvérvárosi szerződést. Azóta is élénk, kölcsönös együttműködés jellemzi a két város kapcsolatát. Képviseltették magukat közös fotókiállításon, barátságos sportvetélkedőn. Több városi ünnepségünkön fellépett a debicai fúvószenekar is. Több alkalommal került sor diák- és felnőtt-csoportok kölcsönös látogatására, így pl. a Fire Dance Táncegyüttes és a Százszorszép Népdalkör is nagy sikerrel mutatkozott be Lengyelországban.

 

A debicai fúvószenekar

A lengyel küldöttség és az újszászi képviselők

Molnár Péter polgármester és Krzysztof Madej, Debica alpolgármestere

Fotó: Barta Imréné

 

Csíkcsicsó
Testvértelepülési megállapodás aláírása: 2005
Testvértelepülési szerződés aláírása 2020
Lakossága: 2543 fő
Területe: 69,41 km2 
Elhelyezkedése: Csíkszeredától 5 km-re északra a Szépvíz-pataknak az Oltba torkollásánál fekszik, fontos vasúti csomópont.
Távolsága Újszásztól: 450 km (autóval kb. 590 km)
Polgármester: Péter Lukács
Polgármesteri Hivatal: 537297 Ciceu
Fő út 651.
Linkek: Csíkcsicsó község honlapja
  Határon Túli Magyarok Információs Központja - Csíkcsicsó

 

Térkép:

 

2005 óta testvérvárosunk közül az erdélyi Csíkcsicsó. Székelyföldön került sor az együttműködési szerződés aláírására. A kapcsolat azóta is élénk, a közös nyelv nagyban segít bennünket, hogy otthon érezhessük magunkat egymás településein. Lábtoll-labdázóink lelkesen avatták be erdélyi ismerőseiket ezen - Európában fiatal - sportág titkaiba, Újszászon pedig mindig hangos taps fogadja a csíkcsicsói néptáncos fiatalok fellépését. A kölcsönös látogatások és az együttműködés a város életének más területeire is kiterjed.

 

Csíkcsicsói néptáncos fiatalok

Fotó: Barta Imréné

 

Testvértelepülési szerzõdés Csikcsicsóval (2020. január 31.)

 

Fotó: facebook

 

Palics
Testvérvárosi szerződés aláírása:  
Lakossága: 7745 fő
Elhelyezkedése: Szerbiában, az azonos nevű tó partján a Vajdaság északi részén, az Észak-bácskai körzetben, Magyarország déli határától légvonalban 3 km távolságban
Távolsága Újszásztól: 173 km
Tanács elnöke: Dobó Márta
Palics Helyi Közösség: Spliti fasor 1.
Palics
Linkek: www.palic-palics.rs

 

Térkép:

 

2004-ben kötött testvértelepülési megállapodást erősítettük meg az elmúlt héten a lengyelországi Debica-ban.

Településeink nevében a szándéknyilatkozat aláírásakor kifejeztük szándékunkat, hogy különösen a kultúra, sport és turisztika terén az eddigieknél sokkal szorosabb együttműködésre törekszünk majd a jövőben.

Köszönöm Stanislaw Rokosz polgármester úrnak a baráti fogadtatást és a kiváló szakmai programot.

Bízom benne, hogy hamarosan újszászi fiatalok egy újabb csoportja ismerkedhet majd meg Lengyelországgal a jövőre húsz éves testvértelepülési kapcsolat révén.

Dobozi Róbert
polgármester

 

 

 

 

 

Fotó: facebook | Doozi Róbert | 2023.08.15.

 

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége idén is megrendezte a magyar iskolába járó bákó megyei csángó gyermekek népdalvetélkedőjét.

A versenyen megosztott első díjban részesült Gyúr Gabriella Trunkról, aki jelenleg Csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tanulója.

51. sorszám alatti énekét 2:20:50-től hallhatjuk.

Érdemes azonban az összes fellépőt énekét meghallgatni. A moldvai gyermekek idén is szebbnél-szebb népdalokat küldtek el nekünk.

https://fb.watch/3Gb_BJvCef/

 

 

 

2019. szeptember 2. és 2019. szeptember 5. között a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt által támogatott, TTP-KP-1-2019/1-000391 számú, „Élő hagyományok” című projekt keretében, Újszász Városi Önkormányzata utazást szervezett testvértelepülésére, Csíkcsicsóra.

Az utazás résztvevőit fele-fele arányban az újszászi általános iskola 3.- 7. osztályos tanulói (két kísérő tanárra), valamint olyan újszászi nyugdíjasok alkották, akik Erdélyt nem ismerik, és még nem jártak ott. Az 1. nap utazással telt. Az utazás közben a résztvevők megismerték Erdélyt, és a megállókon (Székelyudvarhely, Királyhágó) történelmi összefüggéseket tanultak. A 2. napon a csoport két részre oszlott. A fiatalok néptánc-oktatáson vettek részt, ahol felcsíki táncokat tanultak a helyi fiataloktól. Csíkcsicsón honismereti játékot játszottak a helyiekkel. A csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola diákjaival 3-4 fős vegyes csoportokat alkottak, majd elindultak a faluban és előre meghatározott célokat kellett teljesíteniük, pl.: kérj valakitől 1 liter tejet, fotózz le valahol egy szövőszéket, vagy számold meg valakinél a juhokat, stb. A foglalkozás közben így nem csak a települést, de az ott élő embereket is megismerhették. A felnőtt csapat eközben autóbusszal kirándult Csíksomlyóra, valamint Gyimesbükkre. Helyi idegenvezetők (Csíksomlyón Antal Imre tanár úr, Gyimesbükkön Deáky András tanár úr) vezetésével megismerhették a Csíki medence, a Székelység, Csíksomlyó, a Gyimes és a gyimesvölgyi csángók történelmét, és mindennapjait. A székelyek és a gyimesi csángók mindennapi harca magyarságuk megőrzésért mélyen megérintette és meghatotta a résztvevőket Többen megdöbbentek azon, hogy mennyire eltér a valóság az eddig megtanult vagy valósnak hitt ismereteiktől. A nap zárásaként megtekintették az ezeréves magyar határt, valamint a Rákóczi várat. Este a szálláson egy érdekes honismereti játék keretében Nagy Magyarország térképén be kellett jelölni Újszászt, Szolnokot, valamint utunk eddigi állomásait: Királyhágót, Marosludast, Székelyudvarhelyet, Farkaslakát, Csíkszeredát és Gyimesbükköt. Sokan ekkor döbbentek rá, milyen nagy utat is tettünk meg valójában és milyen hatalmas veszteséget is jelentett Trianon. A 3. napon a fiatal néptáncosok és a felnőtt csoport együttesen kirándultak busszal. Madéfalván, az osztrák hadsereg által elkövetett mészárlás emlékművét tekintették meg, ahol a helyi idegenvezető Péter László a madéfalvi mészárlásról és érintőlegesen a székelyek meneküléséről és a moldvai csángók helyzetéről mesélt. Csíkrákoson a göröcsfalvi templomot személyesen Császár Attila polgármester úr mutatta meg a csoportnak. Ezután Gyergyószentmiklós felé vették az irányt és a belváros híresebb építészeti örökségeit nézték meg, majd szakavatott túravezetővel a Békás szorost és a Gyilkos tó szépségeit csodálhatták meg. Kora délután érkezett vissza a csoport Csíkcsicsóba, ahol a fiatalokra néptánc-próba, az idősebbekre szabad program várt. Így mindenki kedvére vásárolhatott, sziesztázhatott, felkészülve az esti mulatságra. Este 18 órától a helyi kultúrház nagytermében közös vacsora várta a csoportot a székely hagyományőrzőkkel. A vacsorát műsor előzte meg, melynek keretein belül az újszászi és csíkcsicsói fiatalok közösen begyakorolt felcsíki táncokból álló műsora aratta a legnagyobb sikert. A vacsorát követő táncház és nótaest késő éjszakába nyúlt. A negyedik nap reggelén könnyek között búcsúztak helyi vendéglátóiktól és a hazafelé vezető úton egy korondi megállót követően, végig beszélgetve és az élményeiket ecsetelve érkeztek haza Újszászra. A projekt eredményeként új barátságok, emberi kapcsolatok alakultak ki, erősödött az utazók nemzeti öntudata, és maradandó pozitív élményeket is szereztek a résztvevők.

 

Fotó: Fehér János

 

Makainé Zérczi Zsuzsanna intézményvezető-helyettes beszámolója a kirándulásról:

„Igen, elérkezett a szeptember, becsengettek, és másodikán hétfőn közel 350 diák újra belakta az iskolát. Nem úgy az a 18 kiváltságos nebuló, akik szeptember 2-án nem az iskolába vették az útirányt, hanem Újszász Város Önkormányzatának és Dobozi Róbert polgármesternek köszönhetően Erdélybe indultak kísérő nevelőikkel és a nyugdíjas vasutasokból álló delegációval. A TTP-KP-1-2019/1-000391 azonosító számú „Élő hagyományok” c. pályázatnak köszönhetően volt lehetőségünk arra, hogy ellátogassunk Csíkcsicsóra. A gyermek csapat utazásának célja az ottani diákokkal való kapcsolatépítés, erősítés, illetve egy tánctáborban vettek részt gyermekeink, ahol felcsíki táncokat tanulhattak. Korán keltünk, korán indultunk, és nagyon sokat utaztunk. Hosszabb-rövidebb meg állókat beiktatva végül is az esti órákban megérkeztünk Csíkcsicsóra, ahol a diákcsapat szállása volt. Másnap ellátogattunk a csíkcsicsói általános iskolába, ahol már vártak ránk az ottani diákok és pedagógusok Holló Edit igazgató asszony vezetésével. Mint azt meg tudtuk, náluk még vakáció volt ekkor, mert a tanítás csak szeptember 9-én kezdődött, így különösen hálásak voltunk azért, hogy a vakáció utolsó napjainak egyikét velünk töltötték. A nap a csicsói gyerekekkel az ismerkedésről szólt, és a barátkozás jegyében telt. A helyi pedagógusok nagyszerű vetélkedőket állítottak össze, amelyek keretében a gyermekek jobban megismerhették egymást, illetve egy nagyon különleges és izgalmas feladat jóvoltából megismerhették gyermekeink a település látnivalóit, szokásait. Délután került sor a táncházra, és elmondhatom, hogy az újszászi gyerekek profikhoz illő módon sajátították el néhány óra alatt a bemutatott felcsíki táncokat.

A szerdai nap a kirándulásé volt. Közösen az újszászi delegációval kiránduláson vettünk részt a Békás-szorosnál és a Gyilkos-tónál. Meseszép helyeken jártunk, csodálatos élményekben volt részünk, és az esti összegzés alkalmával megállapítottuk a gyermekekkel, hogy kár lett volna ezektől az élményektől megfosztani magunkat. Ám ezzel nem ért véget a napunk. Este, a búcsúest keretében mutatták be a helyi és újszászi gyermekek a tanult táncokat a vendégeknek. Gyönyörű néptánc ruháikban, profikhoz illő tánctudásukkal elbűvölték a közönséget, hatalmas tapsot kaptak. A produkcióhoz és az est hátralévő részében a mulatsághoz is az Antal Banda szolgáltatta az élő zenét. Igen fárasztó napot zártunk ezzel a programmal, és sajnos készülnünk kellett a másnapi hazautazásra. Pénteken kora reggel aztán elindultunk haza. Hosszú és fárasztó út volt, de a polgármester folyamatosan mesélt nekünk Erdélyről, azokról a városokról, amelyeken éppen áthaladtunk, vagy a környék természeti kincseiről. Este fáradtan, kimerülten, de boldogan és élményekkel teli érkeztünk meg Újszászra. A leg szomorúbb az volt, hogy tudtuk, hogy most már nekünk is tényleg véget ért a vakáció, mert másnap már mindannyiunkat várta az iskola. Kedves Polgármester Úr! Köszönjük a meghívást, a lehetőséget, a számtalan élményt, amelyekkel gazdagabbak lettünk. Köszönjük a csíkcsicsói Polgármesteri Hivatalnak és általános iskolának a szívélyes fogadtatást, a ránk szánt idejüket és a finom ételeket. Várjuk őket vissza nagy-nagy szeretettel az általános iskola delegációjának nevében: Makainé Zérczi Zsuzsa intézményvezető-helyettes”

 

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.