2023. december 15. és 17. között Lengyelország második legnépesebb városában, Krakkóban rendezték a 23. Footbag Európa-bajnokságot. A lábtoll-labdázók által rendszeresen látogatott nemzetközi versenyektől eltérően most egy számunkra is ismeretlen terepre kerültünk, hiszen korábban nem vettünk még részt ezen sportág versenyein. Az ötletünk onnan származott, hogy a márciusi Polish Open sepak takraw versenyen kaptunk egy labdát, valamint a bambuszlabdában is aktív lengyel Michal Róg ott ajánlotta nekünk ezt a lehetőséget. Hónapokkal később arra lettünk figyelmesek, hogy elkezdték szervezni a versenyt, és tájékoztatásuk alapján a magyar csapat is jogosult részt venni a kontinensviadalon.

 

 

A kezdetben amerikai bennszülöttek által játszott játék footbag vagy hacky sack néven híresült el és formálódott sportággá. Utóbbi elnevezés a „hack the sack”, azaz rugdossuk a babbal töltött zoknit szlogennel ellátott közösségi játékból ered. 2000 tavaszán Párizsban rendezték meg az első Európa-bajnokságot, melynek már volt magyar résztvevője, hazánkban kezdetben Budapesten és Győrben hódított a különleges sportág. 2002-ben Budapest adott otthont az EB-nek.  Sajnálatos módon az utóbbi években nem volt magyar résztvevője a nemzetközi versenyeknek, emiatt is kavart nagy port a footbag társadalomban a nevezésünk, hiszen a magyarok képviselték legnagyobb létszámmal országukat a 23. Footbag Európa-bajnokságon idén.

Kilenc ország, Bulgária, Csehország, Finnország, Franciaország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Spanyolország és Svájc versenyzői érkeztek Krakkóba. A magyarok utazó keretét három egyesület játékosai alkották, a Nagykanizsa Zemplén SE-ből Baranyai Benett, Lukács Benedek, Lukács Márton és Takács Endre, a Pusztaszeri PISZE SE-ből Fehér Zsolt és Simon Márk, az Újszászi VVSE-ből Berkó Sándor, Farkas Lilla, Hornyák Erzsébet, Kovács Evelin, Szaszkó Dorka és Tóth Gábor érkeztek.

A csütörtöki egész napos utazás után péntek reggel izgatottan vártuk, hogy találkozzunk az Európa-bajnokság mezőnyével. A verseny egyénivel kezdődött, ahol az összetett mezőnyben csoportmérkőzések után kerültek a versenyzők a főtáblára. A lányok számára külön négy fős csoportot jelöltek ki, ahol a körmérkőzések után el is dőltek a helyezések. A francia Audrey Tumelin rutinos játékosként győzte le az újszászi lányokat, akik közül Farkas Lilla Kovács Evelin ellen 9-1-es hátrányból fordított és szerezte meg a győzelmet két játszmában az ezüstéremért zajló küzdelemben. Evelin végül bronzéremmel zárt, míg Szaszkó Dorka a dobogóról lecsúszva negyedik helyen végzett. A körmérkőzés után a lányok is helyet kaptak a férfiak mellett a főtáblás, vigaszágas rendszerben. Három magyar versenyző is a top tizenhat játékos közé került. Berkó Sándor, Farkas Lilla és Tóth Gábor is csoport másodikként várták a folytatást, miközben a többiek a vigaszágon küzdöttek. Az egyéni versenyt végül a lengyel Pawel Rozek nyerte izgalmas és szoros mérkőzésen a bolgár Ivan Stanev ellen döntőzve. A bronzérem végül a szervezőként is oroszlánrészt vállaló lengyel Michal Klimczak nyakába kerülhetett. A magyar versenyzők közül Tóth Gábor végzett az élen a kilencedik helyet megszerezve. Őt követték Farkas Lilla 14., valamint Berkó Sándor 15. helyezéseikkel. Lukács Márton szép játékkal a 18. helyet szerezte meg, Kovács Evelin éles szerváival és pontos rúgásaival a 19. helyig jutott. Baranyai Benett sérüléssel küzdve a 20. helyet szerezte meg, miközben Simon Márk a 21. helyen végzett Lukács Benedeket leelőzve. A 23. helyezésért folytatott mérkőzés során Szaszkó Dorka Fehér Zsoltot győzte le, aki a csoportmérkőzések során a későbbi ötödik helyezést elérő Michal Róg ellen nyerni tudott, azonban körbeverés miatt nem juthatott a főtáblára. A betegséggel küzdő Takács Endre végül a 25. helyen végzett.

Szombaton a páros versenyé volt a főszerep, ahol szintén csoportmérkőzések és főtáblás verseny közepette alakultak az eredmények. A versenyt a német Florian Götze és Yves Kreil nyerte a fináléban a házigazda Kuba Grabarczyk és Pawel Rozek párosát legyőzve. A magyar duók közül a hetedik helyezett Berkó Sándor és Tóth Gábor voltak a legeredményesebbek, akik a legjobb nyolc páros között a spanyol Roberto Da Silva és Eduardo Martinez párosát győzték le. Őket követte kilencedik helyen a Lukács Benedek, Lukács Márton páros. A legeredményesebb női párost Farkas Lilla és Kovács Evelin alkották, akik a 12. helyen végeztek. Fehér Zsolt és Simon Márk Baranyai Benettet és Takács Endrét győzték le a 13. helyért, miközben Hornyák Erzsébet és Szaszkó Dorka a 15. helyen zártak.

A kontinensviadal talán legizgalmasabb részének a vasárnap kora délutánt tekinthetjük, hiszen ekkor került sor a hihetetlenül látványos és magas színvonalú freestyle produkciókra, melyek közül a leginkább közönségcsalogató eseményként az egy perces egyéni rutinokat emelhetjük ki. Ezt a cseh Patrik Cerny nyerte a lengyel Jakub Mosciszewski és Pawel Nowak előtt. Ez idő alatt játszották az egyéni és páros versenyszámok döntőit is, valamint sor került a vegyes páros versenyszámra. Utóbbi nagy sikert hozott számunkra, hiszen megszereztük az első magyar győzelmet a tornán. A Farkas Lilla és Tóth Gábor páros nagy meglepetésre szoros, három játszmás mérkőzés során legyőzte a bajnokesélyes Audrey Tumelin és Grischa Tellenbach duóját. A bronzérmet Szaszkó Dorka és Lukács Márton szerezték meg. Az esemény utolsó versenyszámaként 2-Square versenyt rendeztek, ahol egy két egyenlő térfélre osztott 2x4 méter nagyságú téglalap alakú pályán a freestyle és szabadidős változattal rokon szabályok szerint rúgták egymásnak a labdát a versenyzők az egyéni versennyel analóg módon. A magyar sikerek itt is folytatódtak, hiszen Tóth Gábor személyében avattak bajnokot. Második helyen végzett a lengyel főszervező, Michal Róg, akit Farkas Lilla követett a dobogó harmadik fokán. Baranyai Benett negyedik, Berkó Sándor ötödik, Szaszkó Dorka pedig hatodik helyen zártak.

A három napos kontinens viadalt egy záróbankett követte, ahol a különböző országokból érkező footbag játékosok jókedvű eszmecseréket folytattak a sportágukról, valamint izgalmas meccseket játszottak a szervező bárjában található retro stílusú játékokkal, melyek közül a Mortal Combat, darts és a játékautomaták egyaránt nagy sikert arattak. Hétfői hazautunk kiváló ráhangolódás volt a közelgő ünnepekre, hiszen csodálatos havas fenyőerdőket láthattunk a Tátrán keresztül vezető kanyargós szerpentinről. Összességében elmondhatjuk, hogy a három nap alatt ugrásszerűen nőtt a footbag sportágban felmutatható tapasztalatunk, emellett a közös reggeli- illetve vacsorafőzések, beszélgetések és jóízű nevetések kiválóan összekovácsolták kis közösségünket. A footbag sportág európai szervezői felfigyeltek nagy létszámú csapatunk fegyelmezett versenyzésére, megkerestek minket az esetleges további együttműködés lehetőségével is, melynek akár egy magyarországi multisportesemény vagy egy nemzetközi verseny lehet a következő állomása.

Farkas Lilla

 

Eredménylista
Footbag net:

Egyéni

1 Paweł Rożek (PL)
2 Ivan Stanev (BG)
3 Michał Klimczak (PL)
4 Eduardo Martinez (WE)
5 Michał Róg (PL)
6 Santeri Karvinen (FI)
7 Grischa Tellenbach (CH)
8 Kuba Grabarczyk (PL)
9 Gabor Toth (HU)
10 Roberto Da Silva (WE)
11 Radoslav Rusev (BG)
12 Maciej Pietrzycki (PL)
13 Audrey Tumelin (FR)
14 Lilla Farkas (HU)
15 Sandor Berko (HU)
16 Andreas Beimel (DE)
17 Łukasz Domin (PL)
18 Marton Lukacs (HU)]
19 Evelin Kovács (HU)
20 Benett Baranyai (HU)
21 Mark Simon (HU)
22 Benedek Lukacs (HU)
23 Dorka Szaszkó (HU)
24 Zsolt Feher (HU)
25 Endre Takacs (HU)

Női egyéni:

1 Audrey Tumelin (FR)
2 Lilla Farkas (HU)
3 Evelin Kovács (HU)
4 Dorka Szaszkó (HU)

Szenior egyéni

1 Michał Róg (PL)
2 Andi Wolff (DE)
3 Roberto Da Silva (WE)
4 Eduardo Martinez (WE)

 

Páros

1 Florian Götze / Yves Kreil (DE)
2 Kuba Grabarczyk / Paweł Rożek (PL)
3 Eurik Lindner / Yas Sin Khateeb (DE)
4 Ivan Stanev / Radoslav Rusev (BG)
5 Michał Klimczak / Michał Róg (PL)
6 Grischa Tellenbach / Santeri Karvinen (CH/FI)
7 Gabor Toth / Sandor Berko (HU)
8 Roberto Da Silva / Eduardo Martinez (WE)
9 Benedek Lukacs / Marton Lukacs (HU)
10 Łukasz Domin / Maciej Pietrzycki (PL)
11 Audrey Tumelin /  Andreas Beimel (FR /DE)
12 Lilla Farkas / Evelin Kovács (HU)
13 Zsolt Feher / Mark Simon (HU)
14 Benett Baranyai / Endre Takacs (HU)
15 Đorka Szaszkó / Erzsebet Hornyak (HU)

Vegyes páros

1 Lilla Farkas / Gabor Toth (HU)
2 Audrey Tumelin / Grischa Tellenbach (FR)
3 Đorka Szaszkó / Marton Lukacs (HU)
4 Evelin Kovács / Zsolt Feher (HU)

Footgolf

1 Paweł Nowak (PL)
2 Michał Róg (PL)
3 Jakub Worek (PL)
4 Jakub Mościszewski

2-Square

1 Gabor Toth (HU)
2 Michał Róg (PL)
3 Lilla Farkas (HU)
4 Benett Baranyai (HU)
5 Sandor Berko (HU)
6 Dorka Szaszkó (HU)

FREESTYLE

Egyéni rutin

1. Patrik Černý (CZ)
2. Jakub Mościszewski (PL)
3. Paweł Nowak (PL)

Open Battles

1. Patrik Černý (CZ)
2. Jakub Mościszewski (PL)
3. Santeri Karvinen (FI)
4. Maciej Pietrzycki (PL)

Sick-3

1. Jakub Mościszewski (PL)
2. Jakub Worek (PL)
3. Paweł Nowak (PL)

Nem hivatalos freestyle események

Circle

1. Jakub Mościszewski (PL)
2. Paweł Nowak (PL)
3. Jakub Worek (PL)

Request
1. Jakub Mościszewski (PL)
2. Jakub Worek (PL)
3. Paweł Nowak (PL)

Last Man Standing
1. Jakub Mościszewski (PL)
2. Paweł Nowak (PL)
3. Jakub Worek (PL)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotó: Sipos Péter

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.