Az újszászi lábtoll-labdázás története szorosan összefonódik az Újszászi Városi Tornacsarnok történetével. Ez a csarnok tekinthető a magyar lábtoll-labdázás bölcsőjének, amely felnőve, megerősödve a magyar lábtoll-labdázás, sőt az európai lábtoll-labdázás központja lett. Itt rendeztük az első világbajnokságot, a második Európa bajnokságot. A 30 év alatt 25 Hungarian Open, 26 felnőtt bajnokság és sok-sok verseny zajlott a csarnokban. 26 ország játékosai jártak az újszászi csarnokban.

Én 1992. november 15-től dolgozom az 1992. október 23-án átadott tornacsarnokban. (Decemberben az önkormányzattól kaptam egy díszoklevelet és egy üvegplakettet a 30 éves munkáért.) A csarnok felszerelése során, egy újságcikk alapján, – amely gyereknek ajánlotta a kínai eredetű látványos sportágat, a lábtoll-labdázást – jött az ötlet a labdavásárlásra.  Akkor döntöttem úgy, hogy az újszászi tornacsarnok egy olyan hely lesz, ahol lábtoll-labdázni is lehet. A 1992 decemberében megrendelt labdák 1993 januárjában érkeztek meg Újszászra. Kék színű, öt tyúktollból és 15 papírkorongból álló XJ 305 típusú gyerek labdákkal kezdtük az ismerkedést a kínai sportággal. Az első labdákból kettő megmaradt mutatóba. Akkor a tornacsarnokban még nem voltak felfestve a pályák, és hálók sem voltak. Magasugró léc felett kezdtük meg a lábtoll-labdázást gyerekekkel és vállalkozó kedvű felnőttekkel. Emlékeim szerint az első toll-labdába rúgók az éjjel-nappal a csarnokban lévő Szarvák Norbert, Szűcs József és Nagy Sándor voltak. Már a kezdeteknél látszott, hogy az újszásziak lábában is benne van a lábtoll-labdázás.

 

Köszönet a 30 évért

Kék labdákkal kezdődött a magyar lábtoll-labdázás

Szűcs József

Emlékezés dekázással a harminc évre

Szűcs Józsefnek még mindig jól megy a dekázás

Fotó: Fehér János

 

Szarvák Norbert és Szűcs József 1996-ban az első felnőtt bajnokságon Lakatos Zoltánnal megnyerték a csapatbajnokságot, a German Openen pedig második helyezést értek el. Szűcs József jelenleg mint labdarúgó edző, sokat jár a tornacsarnokba. A 30 évre egy rövid dekázással emlékezett.

Egy újabb újsághíren fellelkesülve, – amely az 1993. májusi versenyt hirdette – 1993. február végén megkezdtük az edzéseket. Napközben a tornacsarnok foglalt volt, ezért reggel 7-től 8-ig edzettünk. 1993. május 29-én az újszászi gyerekek már az első magyarországi lábtoll-labda versenyen játszottak, ahol a Lakatos Zoltán, Polónyi Ágnes, Szarvák Norbert összeállítású csapat első helyezést ért el. 1993 november végén Újszászon megrendeztük a környékbeliek részvételével az első vidéki versenyt.

1994-ben már németországi meghívással és German Open harmadik helyezéssel büszkélkedhettünk. 1995-ben már Kínába kaptunk meghívást, 1996-ban nálunk vendégeskedett a kínai válogatott.
Aztán mindig történt valami. Újabb lehetőségek, újabb kihívások, újabb sikerek vártak ránk. A harminc év sok újszászinak hozott sok sikert, jó eredményt, emlékezetes közösségi és sportélményt.

Fehér János

 

Az újszászi lábtoll-labdázás 30 évének eredményei

1995. március 11-én újszászi kezdeményezésre, újszászi székhellyel megalakult a Magyar Lábtoll-labda Szövetség, amelynek legnagyobb létszámú és legeredményesebb tagszervezete az Újszászi Városi Vasutas Sportegyesület lábtoll-labda szakosztálya.

Az 1996 és 2022 között rendezett országos bajnokságokon az Újszászi VVSE az alábbi eredményeket érte el:

Országos bajnoki címek korcsoportonként

Felnőttek:

15 férfi csapat + 15 női csapat
21 férfi egyéni + 10 női egyéni
10 férfi páros + 8 női páros
12 vegyes páros

Összesen: 91 országos bajnoki cím/57 országos bajnok lábtoll-labdázó

Ifjúságiak

15 fiú csapat+12 lány csapat
15 fiú egyéni+9 női egyéni
2 fiú páros+2 női páros
2 vegyes páros

Összesen: 57 országos bajnoki cím/68 országos bajnok lábtoll-labdázó

Serdülők:

20 fiú csapat+20 lány csapat
19 fiú egyéni+15 lány egyéni
2 fiú páros

Összesen: 76 országos bajnoki cím/97 országos bajnok lábtoll-labdázó

Gyermekek:

16 fiú csapat+18 lány csapat
14 fiú egyéni+9 lány egyéni
Összesen: 57 országos bajnoki cím/89 országos bajnok lábtoll-labdázó

Szeniorok:

13 férfi csapat+16 női csapat
22 férfi egyéni+36 női egyéni
10 férfi páros+19 női páros
14 vegyes páros

Összesen: 123 országos bajnoki cím/29 országos bajnok lábtoll-labdázó

1996-2022 között az öt korcsoportban összesen 404 országos bajnoki címet szerzett 340 újszászi lábtoll-labdázó.

A szakosztálynak jó kapcsolata van a helyi általános és középiskolával, valamint a szolnoki középiskolákkal. Sok diákolimpiai bajnoki címet nyertek a helyi iskolákban tanulók és az Újszászon edző, de Szolnokon tanuló diákok.

Diákolimpiai bajnoki címek

2000-2022 között összesen 220 újszászi bajnoki cím az összes korcsoportban. (2./3./4./5./6./7.)

Nemzetközi eredmények

1996 óta az Újszászi VVSE minden évben megrendezi a Hungarian Open Nyílt Magyar Nemzetközi Lábtoll-labda Bajnokságot, amely Európa legnagyobb nemzetközi lábtoll-labda versenyévé nőtte ki magát.

Az újszásziak Hungarian Open bajnoki címei

15 férfi csapat+14 női csapat
19 férfi egyéni+6 női egyéni

Összesen: 54 Hungarian Open bajnoki cím

German Open bajnoki címek

4 férfi csapat+2 férfi egyéni
1 női csapat +1 női páros

Összesen: 8 German Open bajnoki cím

Világbajnokságok

Az 1999-ben megalakult Nemzetközi Lábtoll-labda Szövetség (ISF) az első világbajnokság megrendezésére Magyarországot kérte fel. Újszász város és az Újszászi VVSE 2000. július 15-20. között sikeres és emlékezetes világbajnokságot rendezett. 2007-ben szolnoki helyszínnel az 5. Lábtoll-labda Világbajnokságot is az Újszászi VVSE rendezte.

Eredmények a világbajnokságokon

11 világbajnoki bronzérem
18 világbajnoki negyedik helyezés
15 világbajnoki ötödik helyezés
3 világbajnoki hatodik helyezés

Az újszászi világbajnoki bronzérmesek (14fő):
Alapi Zoltán, Becskereki Barbara, Farkas Lilla, Juhász István, Hartyányi Dániel, Herczeg Gábor, Földi Nikoletta, Kapás Ágnes, Pintácsi László, Szarvák Henrietta, Takács Zoltán, Tóth Gábor, Varga Adrienn, Vachal Krisztina.

2005-ben Újszász rendezte a 2. Lábtoll-labda Európa-bajnokságot, és azóta minden Európa-bajnokságon volt újszászi résztvevő.

Az Európa-bajnokságok eredményei

21 Európa-bajnoki cím
6 Európa-bajnoki ezüstérem

 Az újszászi Európa-bajnokok (13):
Ágoston Rebeka, Becskereki Sándor, Boros Péter, Ézsiás Kitti, Herczeg Gábor, Kézér Zsolt, Joó Anett, Kapás Ágnes, Makai Gréta, Nózsi Péter, Szabó Nóra, Tóth Gábor, Varga Rita.

2000-2022 között összesen 38 újszászi lábtoll-labdázó szerepelt a magyar válogatottban.

Az Újszászi VVSE lábtoll-labda szakosztályának jelenleg 186 tagja van. Minden korcsoportban (gyermek, serdülő, ifjúsági, felnőtt és szenior) rendszeresen edzenek és versenyeznek az újszásziak.

Herczeg Gábor

Ajánlott cikkek:

http://labtoll.hu/Default.aspx?ID=eredmenyek_orszagos_bajnokok.htm

http://labtoll.hu/Default.aspx?ID=eredmenyek_nemzetkozi_eredmenyek.htm

 

Újszász 2020©

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk. Adatvédelmi nyilatkozatunkat honlapunkon elolvashatja.