A nyárlőrinci lábtoll-labda versenyre utazó újszászi csapat Kőröstetétlenen rövid időre megszakította utazását, és egy rövid, átmozgató, ébresztő sétával felmászott az Árpád-halomra, amelyen Nagykőrös város elöljárósága 1896-ban, a honfoglalás ezredik évfordulóján millenniumi emlékművet, obeliszket állíttatott, mely azóta méltóságteljesen emelkedik a település fölé, és ma is fő nevezetessége a községnek.

Anonymus szerint Árpád fejedelem itt táborozott, s itt szemlélte meg seregét, amellyel Szer felé vonult, hogy megütközzön Zalán bolgár fejedelemmel.

Arany János nagy érdeklődést tanúsított az Árpád-monda iránt, miszerint a vezér a Nagypengyom halom tetején táborozott serege élén, s ennek hatására írta meg A tetétleni halmon című költeményét.

Forrás: Wikipédia

A kőröstetétleni emlékmű